تعریف و بررسی شرکت تجاری در ایران و مواد و قوانین آن
دسته بندی عمومی و آزاد
بازدید ها 25
فرمت فایل doc
حجم فایل 17 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25
قیمت: 5,000 تومان
تعریف و بررسی شرکت تجاری در ایران و مواد و قوانین آن

فروشنده فایل

کد کاربری 4050
کاربر

تعریف و بررسی شرکت تجاری در ایران و مواد و قوانین آنفرمت فایل:   ورد – Word و قابل ویرایش

تعداد صفحات: 25  
معرفی شركت تجاری

ا تصویب اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (1358) مربوط به ابتنای كلیه قوانین و مقررات بر موازین و اصل 72 و 91 آن قانون مبنی بر اسلامی بودن نظام ضروری است قوانین تجاری نیز مانند سایر قوانین ، اسلامی تفسیر ، اصلاح و تكمیل شوند. علاوه بر ان ، نگارنده معتقد است كه اصول و مبانی حقوق تجارت باید با اصول و مبانی حقوق مدنی ایران ـ به عنوان مجموعه نظام حقوق خصوصی ـ هماهنگ شود. شایان ذكر است كه در موارد ضروری می توان قوانین تجاری را توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام (موضوع اصل 112 قانون اساسی ) از طریق تصویب قوانین ثانوی پویا كرد.

بنا به دیدگاه مذكور نگارنده در این مقاله تعریفی نواز شركت تجاری ارائه داده و حداقل تعداد شركا، رابطه شركا با شركت تجاری، موضوع و شخصیت حقوقی شركت تجاری را تجزیه و تحلیل كرده است . این تلاش هر چند ناچیز است و تكمیل آن به كوشش حقوق دانها نیاز دارد، نكات تازه ای را درباره برخی از ویژگی های شركت تجاری عرضه می دارد كه انتظار می رود توسط حقوق دانها به ویژه همكاران محترم ، نقد و بررسی گردد.

مقدمه

مقررات مربوط به شركتهای تجاری در اولین قانون تجارت ایران كه در سالهای 1303 و 1304 شمسی در 387 ماده به تصویب رسید پیش بینی شده. در این قانون چهار نوع شركت سهامی ضمانتی ، مختلط احصا گردید. سپس قانونگذار با تصویب قانون تجارت 1311 در 600 ماده ، قانون تجارت 4 ـ 1303 را نسخ و مقرراتی راجع به شركتهای تجاری و… مقرر نمود. باب سوم قانون تجارت نسخ و مقرراتی راجع به شركتهای تجاری و… مقرر نمود. باب سوم قانون تجارت 1311 به شركتهای تجاری اختصاص دارد و طبق ماده 20 آن ، شركتهای تجاری بر هفت قسم است : 1) شركت سهامی 2) شركت با مسئولیت محدود 3 ) شركت تضامنی 4 ) شركت مختلط غیر سهامی 5 ) شركت مختلط سهامی 6 ) شركت نسبی و 7 ) شركت تعاونی تولید و مصرف.

ماده 21 تا 93 قانون تجارت 1311 مربوط به شركتهای سهامی بود كه با تصویب لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت (1347) مشتمل بر 300 ماده و 28 تبصره نسخ ضمنی شد.

با توجه به تحولات حقوقی مذكور ، در حال حاضر تشكیل ، اداره انحلال و تصفیه شركتهای سهامی عام و خاص مشمول لایحه قانونی اصلاح قسمتی قسمتی از قانون تجارت (1347) و ثبت و ورشكستگی آن به ترتیب مشمول ماده 195 تا 201 و 412 تا 575 قانون تجارت 1311 است به علاوه مقررات باب پانزدهم قانون تجارت 1311 (ماده 583 تا 591 ) راجع به شخصیت حقوقی بر شركتهای سهامی عام و خاص نیز حكومت دارد.

لازم به ذكر است كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اصلاحات اساسی در قوانین مذكور صورت نگرفته است پس از وضع قانون تجارت 1311 تا پیروزی انقلاب اسلامی تحولاتی در مقررات حاكم بر برخی از مصادیق شركتهای سهامی (نظیر بانكها، شركتهای بیمه و شركتهای دولتی ) رخ داده است با تصویب قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 1370 شركت تعاونی تولید و مصرف (موضوع ماده 190 تا 194 قانون تجارت ) و سایر انواع شركتهای تعاونی تابع قانون مذكور شدند.


در این مقاله سعی شده است تا كلیاتی درباره شركت تجاری ارائه گردد و پاره ای ازویژگیهای آن معرفی وبه روشی نوو با بهره گیری از سابقه چند سال تدریس در زمینه حقوق تجارت (بخش شركتهای تجاری ) و همچنین پژوهش در این رشته از حقوق خصوصی ، تجزیه و تحلیل شود.

بدین منظور ،مطالب این مقاله در پنج مبحث به شرح زیر تدوین گردیده و در آخر نتیجه گیری تحقیق ارائه خواهد شد:

1) تعریف شركت تجاری

2 ) حداقل تعداد شركای شركت تجاری

3 ) رابطه شركا با شركت تجاری

4 ) موضوع شركت تجاری

5 ) شخصیت حقوقی شركت تجاری

بحث و بررسی

1 . تعریف شركت تجاری

در قوانین مدنی و تجاری ایران تعریفی از شركت تجاری ارائه نشده است لكن در قوانین تجاری ما در مبحث مربوط به هر شركت تجاری، تعریفی از آن شركت ارائه شده است. باب سوم قانون تجارت 1311 به شركتهای تجاری اختصاص دارد و طبق ماده 20 آن شركتهای تجاری بر هفت قسم است: 1 ) شركت سهامی 2 ) شركت با مسئولیت محدود 3 ) شركت تضامنی 4 ) شركت مختلط غیر سهامی 5 ) شركت مختلط سهامی 6 ) شركت نسبی و 7 ) شركت تعاونی تولید و مصرف.

درباره تجاری بودن شركت تعاونی بین حقوق دانانها اختلاف نظر وجود دارد .فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
نمونه فرم و قالب فاکتور فروش فروشگاه با فرمت ورد و اکسل
نمونه فرم و قالب فاکتور فروش فروشگاه با فرمت ورد و اکسل

طرح توجیهی پرورش میگو
طرح توجیهی پرورش میگو

پوستر نفوذ و استحاله
پوستر نفوذ و استحاله

طرح تولید کیسه های پلاستیکی
طرح تولید کیسه های پلاستیکی

بررسی گردشگری سلامت و تأثیر آن بر توسعه گردشگری در استان اردبیل
بررسی گردشگری سلامت و تأثیر آن بر توسعه گردشگری در استان اردبیل

اینفوگرافیک "تفکر و سواد رسانه ای» پایه دهم
اینفوگرافیک

پاورپوینت ارگونومی
پاورپوینت ارگونومی

بزهکاری زنان
بزهکاری زنان

نقش پیاده سازی دولت الکترونیک در کاهش بوروکراسی
نقش پیاده سازی دولت الکترونیک در کاهش بوروکراسی

عوامل و راهکارهای توسعه گردشگری با تاکید بر جاذبه های طبیعی ورزشی
عوامل و راهکارهای توسعه گردشگری با تاکید بر جاذبه های طبیعی ورزشی

مناطق آتشفشانی ایران با تصویر
مناطق آتشفشانی ایران با تصویر

پاورپوینت اصول گزارش و گزارش نویسی
پاورپوینت اصول گزارش و گزارش نویسی

بررسی انرژیهای دریا و جزر و مد و نگاهی بر توسعه كاربرد انرژی‌های نو و مشكلات توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران
بررسی انرژیهای دریا و جزر و مد و نگاهی بر توسعه كاربرد انرژی‌های نو و مشكلات توسعه انرژی‌های  تجدیدپذیر در ایران

تصرف عدوانی و مقایسه آن با خلع ید در نظام حقوقی ایران
تصرف عدوانی و مقایسه آن با خلع ید در نظام حقوقی ایران

تسبیت در جنایت
تسبیت در جنایت

پشتیبانی از تمامی بانک ها-فایل ناب

بالا